29. TUDÁSZ

XXIX.TUDÁSZ-általános műveltségi vetélkedő Hargita megyei középiskolásoknak: Szent Lászlótól a reformációig

2017. december 18-án szerveztük meg Székelyudvarhelyen a TUDÁSZ vetélkedőt XXIX.TUDÁSZ-Szent Lászlótól a reformációig címen. A Tudászon a résztvevő csapatok három-három tanulóból álltak, ezúttal ők Hargita megye 7 középiskolájának tanulói közül kerültek ki. A versenynek két nagy szakasza volt. Az első szakasz során a két műsorvezető sorra tette fel a kérdéseket, ugyanakkor a kérdések-majd a válaszok is- megjelentek a mozivásznon. A válaszokat (melyek a legtöbb esetben egy-egy szóból állnak, de mindenképpen rövidek voltak) kb. 10 mp. gondolkodási idő alatt a versenyzők egy papírra írták fel, melyet a gondolkodási idő lejárta után felemeltek és a műsorvezetők hangosan felolvasták a válaszokat. Ha probléma merült fel, a három tagú zsüri döntött. A második fordulóba az első három csapat jutott be, ők az ún. villámkérdések (50 kérdés) során döntötték el a helyezéseket. A villámkérdések értéke 1 pont volt, de rossz válasz esetén levontuk. A válaszadás joga azt a csapatot illette meg, amelyik hamarabb lenyomta a gombot az erre az alkalomra felállított gépezeten (lásd Vágó István: Mindent vagy semmit c. vetélkedőjét). Itt rossz válasz esetén pontlevonás járt. Amíg az első fordulóban elsődlegesen a bibliográfiában szereplő adatokat használtuk fel a kérdések összeállításánál, addig a villámkérdések egy kis része független volt a bibliográfiától, de kötődött azokhoz a személyekhez, eseményekhez, akik szerepeltek a nagyon részletesen kidolgozott, több cd-t és dvd-t megtöltő, és a gyerekekhez időben eljuttatott bibliográfiában.

A nézőközönséggel együtt a résztvevők száma elérte a 250 főt, nagyobb részt diákok, de a rendezvény közérthető és rendkívül vonzó természete miatt felnőtt nézőink is szép számban jöttek el, megismerkedni új ismeretekkel, érdekes összefüggésekkel. Egy egyedi eseményt próbálunk létrehozni, egy olyan programot, amely versenyzésre sarkall, ugyanakkor egy közönségbarát ELŐADÁSNAK is tekinthető. Úgy gondoljuk, hogy szükséges a díjazás terén is megfelelő motivációt biztosítsunk, ezért vásároltunk az első három helyen végzett csapat tagjainak egy-egy igen értékes albumot.

A Ki vagyok én? című próbában vicces önéletrajzokból kellett rájönni, hogy Luther, Szent László vagy éppen Arany János beszél magáról. A legérdekesebb próba kétségtelenül a színjátszás volt. Minden csapat sorshúzás útján kapott egy témát, amelyet egy maximum 3 perces jelenetben kellett bemutasson. A kis színdarabhoz bármilyen segítséget igénybe vehettek, bármilyen eszközt lehetett hozni, sőt külső személyeket is be lehetett vonni. A zsűri pontozta a korhűséget, az időtartamot, a jelmezeket és természetesen az ötletességet.

És íme az egyes iskolák „színdarabjainak” témái:

Márton Áron: Szent László kiszabadítja a magyar lányt a kun vitéz „karmaiból”

Segítő Mária: SZENT LÁSZLÓ PÉNZE című mondát mutassátok be!

Segesvár: Az áldott állapotban levő Boleyn Anna és VIII. Henrik titokban megházasodnak, később kiderül, hogy a gyerek lány…

Palló: A jelenet címe: „Elrepült a nagy kő…” (Toldi)

Gimi: Henrik rájön Howard Katalin viselt dolgaira, jön a bosszú….

Peda: Stuart Mária halála

Gyergyó: SZENT LÁSZLÓ KIRÁLY UTOLSÓ GYŐZELME monda feldolgozása

Toldi Miklós a TUDÁSZON is legyőzte a cseh vitézt.

 Bevontuk az Arany Griff Rendet is, így a rendezvény második félidejében páncélos vitézek tűntek fel, akik középkori lovagi tornát tartva mutatták be a soros feladatot.

 A 29. Tudász általános műveltségi vetélkedő első három helyezettje:

1. helyezett: Salamon Ernő Líceum – Gyergyószentmiklós (Csorba Melinda, Dombi Róbert, Dan Lóránd, irányító tanár Székely Álmos) 56 pont az alapszakaszban, a végén 21

2. helyezett: Tamási Áron Gimnázium (Kerekes Krisztina, Mike Anna, Péter Hunor, irányító tanár: Péter István) 53 pont az alapszakaszban, a végén 19 pont

3. helyezett: Márton Áron Gimnázium – Csíkszereda (Bodó Johanna, Mihály Renáta, Rancz Tamás, irányító tanár: Nagy Veronika) 45 pont az alapszakaszban, a végén 17

A verseny támogatói: Bethlen Gábor Alap, Romániai Magyar Demokrata Szövetség-Communitas Alapítvány, Székelyudvarhely Város Önkormányzata, Eötvös József Alapítvány, Villy Üdítő, Termolang Kft.